yükleniyor...

Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) ve Jeneratör Tesisatı

Kesintisiz güç kaynağı sistemleri sunucu, bilgisayar ağı, güvenlik sistemleri, elektronik sistemler ve bina yönetim sistemlerinde kullanılır. Elektrik kesintilerinde iş sürekliliğini sağlamaya yarar ve veri kaybını önler. Ani gerilim düşmesi veya yükselmesi durumunda da bilgisayara gelen gerilimi sabitler ve böylece donanımın zarar görmesini engeller. Ofis, işyeri, atölye ve fabrikalarda Ups’in gücünü belirlemek için ekiplerimiz tarafından elektrik kesintisi sırasında hangi makinelerinize, ne kadar süreli elektrik verilmesi gerektiği hesaplanıp karar verilir. Yanlış hesaplamalar maliyetleri yukarıya çekebilir veya yanlış hesap sonucu gerilim düşümü yaşanabilir.

 

Jeneratörler elektrik kesintilerinin yaşandığı yerlerde mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren makinalardır. Yedek enerji kaynağı olarak kullanılırlar. Çevirici benzinli veya dizel motor, motor tarafından çevrilen alternatör, şase ve panodan oluşan gruba verilen genel isimdir. Jeneratörler evlerde, işyerlerinde yedekleme veya ilave enerji ünitesi, şebeke beslemesi olmayan yerlerde direk enerji kaynağı, tekne ve yatlarda elektrikli cihazların çalıştırılması ve gece çalışmalarında aydınlatma amaçlı kullanılmaktadır.

 

Jeneratör seçimi yapılırken ihtiyaç duyulan elektrik gücü ve jeneratörün ne amaçla kullanılacağı iyi belirlenmelidir. Jeneratör tesisatının standartlara uygun olması gereklidir. Jeneratör tesisatında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri jeneratör enerjisinin şebeke enerjisinden ayrılmasıdır aksi durumda jeneratörden şebekeye enerji geçişi olabilir. Ya da topraklamanın yanlış yapılması durumunda iletken yüzeylerde oluşacak gerilim dolayısıyla elektrik çarpmaları görülebilir.